Najčastejšou príčinou úhynov vtákov sú nárazy do rôznych prekážok. Ako sú napríklad budovy, elektrické vedenia, mosty, stromy, strety s automobilovou dopravou a pod.
Neviditeľné nebezpečenstvo
Medzi veľmi časté úhyny vtákov patria predovšetkým nárazy do skla. Problémové bývajú najmä veľkorozmerné presklené plochy – autobusové zastávky a protihlukové steny. Ďalej sú to veľké okná, okná ktoré sú spojené v pravom uhle k sebe alebo také, pri ktorých sa nachádzajú kŕmidlá pre vtáky. Vtáky totiž nevnímajú sklo ako bariéru, ktorej sa musia vyhnúť (často je to zrkadlenie okolitej krajiny).
Ako môžeme pomôcť
Sklenú plochu je potrebné urobiť pre vtáky rozpoznateľnou. Problémové okno je možné pomaľovať z vonkajšej strany rôznymi farbami, fixkami alebo obyčajným mydlom. Prípadne, okno z vonku polepiť nálepkami. Nálepky pripomínajúce siluety dravých vtákov dokážu odradiť menšie vtáky od sklenej prekážky. Podobne fungujú i nálepky iných tvarov. Avšak aplikácia jednej alebo dvoch nálepiek nemá výrazný efekt v znížení počtu kolízií. Je potrebné polepiť okno celoplošne. Odporúčaný rozostup jednotlivých vzorov je 10-15cm. Alternatívou sú aj rolety, žalúzie, závesy, záclony alebo sieťky proti hmyzu.
Osobitnou kategóriou sú nárazy vtákov do okien počas jarných a jesenných migrácií. Prílišné nočné osvetlenie miest nielen odvádza sťahovavé vtáky z migračných trás a predlžuje ich migráciu ale aj zvyšuje šancu kolízie so sklenou prekážkou. Vypnutie nepotrebných svetiel a inštalácia pouličného osvetlenia nasmerovaného nadol sú relatívne jednoduché a účinné spôsoby prevencie.
Ako postupovať pri náleze zraneného vtáka po náraze
V prípade, ak takéhoto vtáka nájdete (leží na zemi, často na boku , nelieta), je potrebné mu pomôcť čo najskôr. V prvom rade je dôležité poradiť sa hlavne s odborníkom, ktorý vás usmerní. Aké sú jeho šance záleží od sily nárazu. Je možné, že uhynie niekoľko minút až hodín po náraze, ale vždy je lepšie pokúsiť sa o záchranu. Pre takéhoto vtáka je najdôležitejšie preniesť ho do vhodnej nádoby. Na tento účel vyhovuje kartónová krabica s dierkami pre prístup vzduchu a vystlaná papierovými utierkami. Krabicu nechajte na tmavom, teplom a tichom mieste mimo dosahu predátorov. Vtáka nekŕmte, nedávajte mu vodu, ani s ním nemanipulujte. Vtáky považujú ľudí za predátorov, preto je blízkosť ľudí pre nich stresujúca.
Ak sa vták spamätá, je možné ho vypustiť na slobodu. Pri vypustení sledujte jeho let. Ak vták nelieta dobre, pokúste sa ho znovu chytiť a kontaktovať záchranné zariadenie pre zranené divé zvieratá vo svojom okolí, kde dostanete ďalšie pokyny.
Pre takéto prípady volajte na pohotovostné čísla Štátnej ochrany prírody SR (pohotovosť v územnej pôsobnosti CHKO Kysuce – 0903 298 432).
Text: Kata Kyselová a Veronika Strečanská
Foto: V.Strečanská