Vlčica „Ľubica“ a jej nový nádych…

Vlčica „Ľubica“ a jej nový nádych…

Na jednej z dopravných komunikácii (cesty č. 520/II a 2039/III), ktoré „pretínajú“ migračný koridor zveri medzi Kysuckými Beskydmi a Kysuckou vrchovinou, došlo ku kolízii vlka s dopravou. Okolnosti nehody nie sú presne známe. Čo je nám však známe, je pokračovanie tohto príbehu. Na jeho začiatku, tak ako aj na konci, sú ľudia. Ľudia, ktorí nielenže vykonávali svoju prácu profesionálne, zároveň však, nie sú ľahostajní ani k životu vlka…

V piatok 17. marca, vo večerných hodinách bol na operačné stredisko polície SR v Čadci (nám neznámou osobou) nahlásený zranený vlk. Privolaná hliadka policajného zboru na tvare miesta uvedené hlásenie potvrdila. Zároveň v tomto čase bola oslovená aj Správa CHKO Kysuce, ktorá ako odborná organizácia „zastrešuje“ ochranu prírody v rámci Kysúc a časti Horného Považia. Spoločné a rýchle rozhodnutie privolať k zranenému zvieraťu doktora veterinárneho lekárstva, bolo v tomto momente zásadné.

MVDr. Marek Ábel z Kysuckej veterinárnej praxe k vlčici dorazil v krátkom čase a bezprostredne zabezpečil čo najrýchlejšiu sedáciu a uspanie. Následne ju previezol do ordinácie. Jej komplexné vyšetrenie trvalo do pol tretej nad ránom, pričom sa zistili dve zásadné informácie a to, že napriek okolnostiam sú jej zranenia bez vážnych zlomenín a vnútorných poranení a tiež, že ide o vlčicu – matku v 30-35 dni gravidity.

No aj napriek tomu, prebehli hodiny pochybností a strachu… Optimizmus si však napokon pomaly „kliesnil cestu von“. Myšlienka prinavrátiť vlčicu späť k svojej rodine naberala čoraz reálnejšie kontúry… V sobotu po ďalších lekárskych úkonoch a opätovnej kontrole plodu, sme sa rozhodli, že vlčicu pustíme späť do teritória jej svorky. V nedeľu, v podvečerných hodinách sa mladá vlčica „Ľubica“, (pomenovali sme ju podľa mena, ktoré bolo v kalendári v deň jej zranenia) po úspešnom ošetrení rozbehla do kopcov Kysuckých Beskýd za svojimi príbuznými.

Okrem odobraných biologických vzoriek z dôvodu vyšetrenia, jej bola tiež odobraná krv a srsť na DNA analýzu, aby sme sa mohli v budúcnosti dozvedieť, ako úspešný bol jej návrat do prírody.

Poďakovanie za spoluprácu

Bez človeka, ktorý kontaktoval operačné stredisko polície by tento príbeh nemusel dopadnúť tak, ako dopadol. Preto patrí naša veľká vďaka „neznámemu volajúcemu“.

Ďakujeme Polícii SR, operačnému stredisku v Čadci a členom privolanej hliadky K.A. – OO PZ Krásno nad Kysucou a M.L. z OO PZ Stará Bystrica za promptnú reakciu a koordináciu.

Ďakujeme MVDr. Marekovi Ábelovi, ktorý pokojne a s profesionálnym prístupom vlčici poskytol ošetrenie.

Vlčici „Ľubici“ želáme dlhý a plodný život.

Text: Peter Drengubiak

Foto: Zuzana Václavová, Peter Drengubiak & Ján Korňan