Klepkajúce zobáky nad Svrčinovcom…

Klepkajúce zobáky nad Svrčinovcom…

V súčasnosti sa nachádzajú na Kysuciach len 2 obsadené hniezda bociana bieleho. V tomto kontexte ide o vzácny druh, ktorý obohacuje biodiverzitu kysuckého regiónu. Pri každom náznaku hniezdnej aktivity bociana sa snažíme, ak je to možné, na takejto lokalite umiestniť hniezdnu podložku. V minulom roku sa takto objavil pár bocianov bielych v katastri mesta Turzovka. Pár mal snahu nosiť si hniezdny materiál na vrchnú časť jedného zo stĺpov elektrického vedenia. Keďže táto ich snaha neviedla k stabilnej stavbe hniezda,  pod réžiou Jána Korňana bolo zabezpečené náhradné riešenie s umelou hniezdnou podložkou pre bociany.

S podobnou situáciou sme sa stretli tento rok vo Svrčinovci. Kedy bol odpozorovaný pár bocianov na komíne bývalej mliekarne. Pri sledovaní ich aktivity sme zaznamenali snahu bocianov nosiť si na vrch komína stavebný materiál (konáriky). Komín starej mliekarne nepatrí k tým mladším, preto sme sa rozhodli zabezpečiť pre bociany stabilnejší základ pre stavbu ich hniezda. Oceľovú podložku kruhového tvaru sme vystlali prírodným materiálom, charakteristickým pre stavby bocianích hniezd, umiestnili ju a priskrutkovali na vrchnú časť komína.

Rebrík na komíne nevyzerá bezpečne a tak jediná cesta ako umiestniť podložku na komín, bolo použiť plošinu pre výškové práce. Výška komína a samotný prístupový uhol pre techniku, situáciu trochu skomplikovali. Ochotní požiarnici  z Jablunkova zareagovali flexibilne. Prvý pokus, ktorý sme absolvovali bol s použitím plošiny s dĺžkou ramena 24 m. To nám žiaľ nepomohlo, rameno bolo krátke. Do kontaktu s komínom nám chýbalo 5-6 m. Prebehlo ďalších pár telefonátov, kedy sme sa pokúšali s aktívnou pani starostkou Renátou Majchrákovou hľadať náhradné riešenie. Pre tento deň sme skončili. Nádej stále pretrvávala u hasičského zboru…

Verili sme tomu, že hasiči nás a bociany v tom nenechajú. Telefonát od pani starostky na druhý deň nám zdvihol kútiky na ústach. Hasiči idú do toho. Po požiadavke smerovanej na Prezídium hasičského a záchranného zboru SR nám bolo vyhovené. Príjemnou správou bolo tiež zistenie, že jeden  z hasičov, ktorý nám príde pomôcť je náš dlhoročný kolega, venujúci sa ornitológii. Hasiči z Čadce dorazili s „modernou mašinou“ a hlavne, s dostatočnou dĺžkou ramena plošiny. Spolu s Jozefom Kullom sme sa vyviezli plošinou až na vrchol komína. Umiestnenie podložky, jej zafixovanie a konečná úprava nám trvala do pol hodiny.

Oceňujeme prístup pani starostky, hasičov a všetkých ostatných zúčastnených. Zároveň im ďakujeme za ochotu a nasadenie pri zabezpečovaní hniezdenia ďalšieho, kysuckého páru bocianov bielych.

Text a foto: Peter Drengubiak