Medzinárodný monitoring veľkých šeliem 2022

Medzinárodný monitoring veľkých šeliem 2022

Správa CHKO Kysuce spolu so Správou CHKO Beskydy (ČR) pripravujú v poradí už 18.ročník medzinárodného monitoringu veľkých šeliem. Ide o aktivitu spojenú s mapovaním pobytových znakov veľkých šeliem na snehu (vlk, rys, medveď). Celkové územie, na ktoré je zamerané mapovanie má rozlohu okolo 2 367 km². V pôsobnosti Správy CHKO Kysuce je potrebné obsadiť 90 transektov (mapovacích trás) o rôznej dĺžke (od 6 do 18,5 km, prevažne však od 8 do 11 km). Každý kto aktívne chodí do prírody aj v zime vie, že vzhľadom k podmienkam ide o náročnú aktivitu, preto je dôležité dobre zhodnotiť svoje fyzické predpoklady a až na základe toho zvažovať účasť na monitoringu. Pre bližšiu orientáciu záujemcov, monitoring prebehne v okresoch Kysucké Nové Mesto, Čadca, Bytča, Považská Bystrica a Púchov a v katastroch obcí v pôsobnosti Správy CHKO Kysuce:

Lazy pod Makytou, Horná a Dolná Mariková, Papradno, Štiavnik, Petrovice, Kolárovice, Makov, Turzovka, Vysoká nad Kysucou, Korňa, Klokočov, Olešná, Raková, Staškov, Svrčinovec, Čierne, Skalité, Čadca, Oščadnica, Krásno nad Kysucou, Zborov nad Bystricou, Stará Bystrica, Nová Bystrica, Harvelka, Riečnica, Radôstka, Lutiše, Nesluša, Povina, Kysucký Lieskovec, Lodno, Dolný a Horný Vadičov, Snežnica, Rudina a Rudinská.

Ideálny prípad by bol, keby sa nám podarilo monitoring  zrealizovať v jeden deň, to je však možné len pri dostatočnom počte záujemcov. Ak nastane situácia, že bude dostatok ľudí na pokrytie transektov už počas soboty, tak sa monitoring uskutoční len v sobotu 12.2., ak sa nám však nepodarí pokryť transekty v jeden deň, monitoring bude pokračovať aj v nedeľu 13.2. (túto informáciu včas upresníme podľa toho, aké budeme mať pokrytie mapovaných transektov, resp. koľko budeme mať prihlásených dobrovoľníkov).

Z dôvodu efektívnejšieho spracovania prihlasovacích údajov prosíme všetkých záujemcov, aby sa registrovali na monitoring pomocou krátkeho formulára, ktorý je uvedený nižšie, alebo tu: KLIK 

Ďakujeme za váš záujem o spoluprácu a tešíme sa na vašu účasť.

Kontaktná osoba: RNDr. Peter Drengubiak, zoológ Správy CHKO Kysuce

Mail: peter.drengubiak@sopsr.sk

Mob.: +421 903 298 429