Medzinárodný monitoring veľkých šeliem 2023

Medzinárodný monitoring veľkých šeliem 2023

Správa CHKO Kysuce spolu so Správou CHKO Beskydy (ČR) a Hnutí DUHA (ČR) pripravujú v poradí 19. ročník medzinárodného monitoringu veľkých šeliem. Ide o aktivitu spojenú s mapovaním pobytových znakov veľkých šeliem na snehu (vlk, rys, medveď). Celkové územie, na ktoré je zamerané mapovanie má rozlohu okolo 2 367 km². V pôsobnosti Správy CHKO Kysuce je potrebné obsadiť 90 transektov (mapovacích trás) o rôznej dĺžke (od 6 do 18,5 km, prevažne však od 8 do 11 km). Každý kto aktívne chodí do prírody aj v zime vie, že vzhľadom k podmienkam ide o náročnú aktivitu, preto je dôležité dobre zhodnotiť svoje fyzické predpoklady a až na základe toho zvažovať účasť na monitoringu. Pre bližšiu orientáciu záujemcov, monitoring prebehne v okresoch Kysucké Nové Mesto, Čadca, Bytča, Považská Bystrica a Púchov a v katastroch obcí v pôsobnosti Správy CHKO Kysuce:

Lazy pod Makytou, Horná a Dolná Mariková, Papradno, Štiavnik, Petrovice, Kolárovice, Makov, Turzovka, Vysoká nad Kysucou, Korňa, Klokočov, Olešná, Raková, Staškov, Svrčinovec, Čierne, Skalité, Čadca, Oščadnica, Krásno nad Kysucou, Zborov nad Bystricou, Stará Bystrica, Nová Bystrica, Harvelka, Riečnica, Radôstka, Lutiše, Nesluša, Povina, Kysucký Lieskovec, Lodno, Dolný a Horný Vadičov, Snežnica, Rudina a Rudinská.

Monitoring sa uskutoční v dňoch 04.02. a 05.02. 2023. Pre prípad, že v týchto dňoch nebudú vhodné terénne podmienky, presunieme monitoring na 25.02. – 26.02. 2023 (účastníkom dáme včas vedieť o prípadnom presune). Z dôvodu efektívnejšieho spracovania prihlasovacích údajov prosíme všetkých záujemcov, aby sa na monitoring registrovali pomocou krátkeho formulára, ktorý je uvedený nižšie, alebo tu: KLIK 

Ďakujeme za váš záujem o spoluprácu a tešíme sa na vašu účasť.

Kontaktná osoba: RNDr. Peter Drengubiak, zoológ Správy CHKO Kysuce

Mail: peter.drengubiak@sopsr.sk

Mob.: +421 903 298 429