Medzinárodný monitoring veľkých šeliem 2024

Medzinárodný monitoring veľkých šeliem 2024

Správa CHKO Kysuce spolu so Správou CHKO Beskydy (ČR) a Hnutí DUHA (ČR) pripravujú okrúhly, v poradí 20. ročník medzinárodného monitoringu veľkých šeliem. Ide o aktivitu spojenú s mapovaním pobytových znakov veľkých šeliem na snehu (vlk, rys, medveď). Celkové územie, na ktoré je zamerané mapovanie má rozlohu okolo  2 367 km².

20. ročník medzinárodného monitoringu veľkých šeliem demonštruje efektívnu cezhraničnú spoluprácu, harmonizácia monitoringu a intenzívne zapojenie dobrovoľníkov do mapovania pobytových znakov veľkých šeliem. Medzinárodná monitorovacia akcia je súčasťou pilotných aktivít v projektovom území Beskydy-Kysuce projektu LECA Interreg Central Europe.

V pôsobnosti Správy CHKO Kysuce je potrebné obsadiť 90 transektov (mapovacích trás) o rôznej dĺžke (od 6 do 18,5 km, prevažne však od 8 do 11 km). Každý, kto aktívne chodí do prírody aj v zime vie, že vzhľadom k podmienkam ide o náročnú aktivitu, preto je dôležité dobre zhodnotiť svoje fyzické predpoklady a až na základe toho zvažovať účasť na monitoringu. Pre bližšiu orientáciu záujemcov, monitoring prebehne v okresoch Kysucké Nové Mesto, Čadca, Bytča, Považská Bystrica a Púchov a v katastroch obcí v pôsobnosti Správy CHKO Kysuce:

Lazy pod Makytou, Horná a Dolná Mariková, Papradno, Štiavnik, Petrovice, Kolárovice, Makov, Turzovka, Vysoká nad Kysucou, Korňa, Klokočov, Olešná, Raková, Staškov, Svrčinovec, Čierne, Skalité, Čadca, Oščadnica, Krásno nad Kysucou, Zborov nad Bystricou, Stará Bystrica, Nová Bystrica, Harvelka, Riečnica, Radôstka, Lutiše, Nesluša, Povina, Kysucký Lieskovec, Lodno, Dolný a Horný Vadičov, Snežnica, Rudina a Rudinská.

Monitoring sa uskutoční v dňoch 17.02. a 18.02. 2024. Pre prípad, že v týchto dňoch nebudú vhodné terénne podmienky, presunieme monitoring na 02.03. – 03.03. 2024. Z dôvodu efektívnejšieho spracovania prihlasovacích údajov prosíme všetkých záujemcov, aby sa na monitoring registrovali pomocou krátkeho formulára, ktorý je uvedený nižšie, alebo tu: KLIK 

 

Ďakujeme za váš záujem o spoluprácu a tešíme sa na vašu účasť.

Kontaktná osoba: RNDr. Peter Drengubiak

Mail: peter.drengubiak@sopsr.sk

Mob.: +421 903 298 429

Formulár:

https://forms.gle/th6H9PwNqDLLe38i8