Tento príspevok nie je ohraničený hranicami a ani to nie je osobný blog. Práve naopak, tento príspevok zjavne možno nemá nič spoločného s CHKO Kysuce, no aj napriek tomu to risknem a niečo napíšem.

Je to profesionálna deformácia, alebo by to mal byť pohľad každého jedného človeka na svet? Odvážim sa tvrdiť, že „bé“ je správne. Patrí odpad do prírody? Je normálne ísť na turistiku, dovolenku, či prechádzku do parku  a to, čo zostane po dobrom obede vyhodiť len tak, kde príde? Mňa otec od ranného detstva učil tomu, aby po mne v prírode nezostával žiaden odpad. Som mu za to vďačný. Netušiac ako malé dieťa bez škôl a vzdelania som sa to tak naučil a neskôr i pochopil.

Negatívny dopad ľudských rozhodnutí na prírodu je neodškriepiteľný. Vieme o tom? Niekto vie a reflektuje, niekto vie a je mu to fuk, veľa ľudí ani netuší… Je otázne, ako všetky tie „naše“ rozhodnutia končia. Vlastne už ani nie je. Makro i mikroplasty sú už všade. Aj v národných parkoch a aj v rezerváciách, v telách organizmov, tak na pobreží morí a oceánov, ako aj vo vysokých horách. A čo spôsobujú? …

Každý z nás si vyberá miesto na dovolenku podľa určitých preferencií. Keď som si na webe zisťoval niečo o Cypruse, vyskočili na mňa len krásne slová a fotografie. Nič o tom, že by jedna z top pláží (pláž Lara), kde sa reprodukujú korytnačky Caretta carettaChelonia mydas bola „poplastovaná“. Žiaľ, nie je to „fake“, ale realita, s  Photoshopom neviem zatiaľ pracovať a nutkanie klamať ma neprenasleduje. Poznáte ten pocit, keď vás niečo štve a máte potrebu niečo urobiť? Nabudený s patričným nasadením som sa rozhodol, že pozbieram z pláže časť odpadu. „Diverzita plastov“ bola bohatá, časti z fliaš, vrchnáky, zbytky rybárskych šnúr, makro i mikroplasty,…

A čo som chcel týmto príspevkom povedať? Iba to, čo už bolo povedané, rozhodujte sa tak, aby na vaše rozhodnutia nedoplácala príroda a vaše deti a ich deti a tak… Odpad je bumerang a tak, ako ho (vy)hodíme, tak sa k nám vráti. Bohužiaľ často si to odnesú nevinní.

Text a foto: Peter Drengubiak

Obr. č. 1. zdroj web

Obr. č. 1

pochopiteľné aj bez znalosti jazyka

Ocypode cursor a Homo sapiens

odpad_Severocyperská turecká republika

vyzbieraný odpad_Cyperská republika

pláž Lara_reprodukčná lokalita korytnačiek