O hniezdo v Rakovej má záujem viacero bocianov

O hniezdo v Rakovej má záujem viacero bocianov

Aj tento rok rakovské bociany ostali verné svojmu hniezdu. Prvý z páru bol spozorovaný na hniezde  4. apríla a druhý priletel o tri dni neskôr. Nestihli však zahniezdiť.

O týždeň neskôr sa v blízkosti hniezda objavil ďalší bocian a prejavil záujem sa tu usadiť. Keďže na Kysuciach nie je populačná hustota bocianov bielych vysoká, jedince súperia o partnera a hniezdne možnosti. V tomto prípade pravdepodobne došlo k boju. Vo štvrtok, 13.4. bol nájdený v záhrade pána Martiníka zranený bocian z pôvodného páru. Bocian sa zdal byť ochrnutý, preto podstúpil veterinárne vyšetrenie, ktoré zistilo, že má poranenú krížovú časť chrbtice.

Od nedele, 16. apríla možno pozorovať na hniezde znovu dvoch bocianov. Nový „náhradník“ má viditeľné zranenie na krku. Možno ho získal v boji. S istotou vieme o ňom to, že podľa krúžku na nohe, je to 11-ročný jedinec pochádzajúci z Jastrabia nad Topľou.

Bocian z pôvodného páru sa zatiaľ pomaly zotavuje vo veterinárnej starostlivosti: pred pár dňami sa už postavil na nohy a v nasledujúcich dňoch bude vypustený do voľnej prírody. Predpokladáme, že jeho prvý let bude k hniezdu, ktoré nedobrovoľne opustil.

Ak vás zaujíma, ako bude príbeh pokračovať, môžete bociany sledovať online kamerou, ktorú prevádzkuje obec Raková: https://rakovske-bociany6.click2stream.com/

Hniezdo bude tiež sledované priebežne našou Správou a aj žiakmi miestnej základnej školy, ktorí sa zapojili do ekovýchovného programu Bocian.

Text: Katarína Kyselová

Foto: Ján Korňan