Vretenica severná (Vipera berus) je najbežnejšie vyskytujúci sa had na území CHKO Kysuce. Zároveň ide o jediného jedovatého hada, ktorého môžete v prírode vidieť. Nájdete ju skoro všade, v záhradách, na okraji lesov, na lúkach, na rašeliniskách, na suchších stanovištiach i v blízkosti vody. Z tohto pohľadu ide o eurytopného živočícha, nenáročného na výber habitatu a do značnej miery prispôsobivého. V jarnom období, kedy sa vretenice dostávajú zo svojich zimných úkrytov, v blízkosti ktorých sa slnia, je možnosť ich vidieť pomerne často a aj v početnejších skupinách. Zrejme do tohto obdobia spadá vznik starej známej nepravdivej fámy, že ochranári vyhadzujú vretenice z vrtuľníkov. Väčšia šanca vidieť ju na jar je daná práve teplotou, ktorá je premenlivejšia. Vyhrievanie na slnku, alebo ak chcete insoláciu plazov na jar môžete vidieť častejšie, ako v lete. V lete je vyhrievanie plazov sústredené hlavne do skorých ranných a podvečerných hodín a po náhlych zmenách počasia.
Nie je vôbec o čom pochybovať, že ide o kontroverzného živočícha. Na jednej strane je jej užitočnosť pre človeka. Mačka nie je jediná, kto loví hraboše a myši v okolí vašich záhrad. Na strane druhej, mnoho ľudí má z hadov strach a obavy. Tieto pocity sú prirodzené a pochopiteľné. Nepochopiteľné však je, keď tieto pocity vedú k zabíjaniu hadov. Z ľudskej nevedomosti a strachu dochádza často k zabíjaniu nielen vreteníc, ale i hadov, ktoré sa na ňu nápadne podobajú kresbou na chrbte (kľukatá čiara). Užovka hladká je práve ten druh hada, s ktorým si je možné vretenicu pomýliť. Dokonca v prírode žijú vretenice, ktoré sú jednofarebné, čierne (morpha prester), alebo vzácnejšie, sfarbené do oranžova (morpha chersea).
Pre bezpečný pohyb v prírode stačí dodržať niekoľko zásad. Hady sú v prírode viditeľné zväčša zrána, predpoludním a po ochladení či zrážkach, ktoré vystriedalo slnečné počasie. Práve na to slnko a vyhrievanie čakajú tieto ektotermné živočíchy. Ako prevenciu pre pohyb v prírode, odporúčame nosiť v čase „vyhrievania sa hadov“ dlhé nohavice a obuv – tenisky, turistickú obuv či čižmy. Sandále nie sú práve vhodnou výbavou na potulky prírodou v území s výskytom vretenice. V prípade ak aj napriek opatrnosti a preventívnym opatreniam nebodaj zažijete pohryznutie vretenicou, odporúčame v čo najkratšom čase kontaktovať zdravotníkov (112). Existujú síce aj tzv. „suché uhryznutia“, kedy vretenica pri uhryznutí „nevpustí“ do rany jed, ale na to sa netreba spoliehať. Pri uhryznutí vretenicou sú v ohrození hlavne ľudia s alergickou reakciou, ľudia chorí na srdce a malé deti. Nezabudnite, hady nikdy nečakajú na človeka ako „na korisť“, nemajú radi našu spoločnosť a tiež neradi zbytočne míňajú ťažko nadobudnutý jed. Hady sú plaché a vo väčšine prípadov skôr ako ich zbadáte, sú už dávno preč, vo svojom úkryte.
Text a foto: Peter Drengubiak