Rastliny alebo dreviny, ktoré v nedávnej minulosti niekto preniesol z pôvodného areálu výskytu a udržiaval ich v novej domovine ako okrasnú alebo medonosnú rastlinu, môžu prejsť zo záhrad do voľnej prírody a prežívať v nej bez pomoci človeka. Invázne druhy rastlín reprezentujú extrémne životaschopné nepôvodné druhy, ktoré sa rýchlo šíria podzemkami, semenami, či koreňovými výmladkami. Osídľujú prevažne ruderálne stanovištia, negatívne ovplyvnené ľudskou činnosťou – haldy a navážky piesku a zeminy. Často ich nájdeme v okolí železničných tratí, či okrajov ciest. Získavajú prevahu nad lokálne pôvodnými rastlinami aj v brehových porastoch vodných tokov, ktorými sa rozširujú do ďalších lokalít. Nakoľko domáce druhy rastlín vytlačia, takéto lokality sú druhovo chudobné.
Zo zoznamu inváznych nepôvodných druhov, ktoré vzbudzujú obavy na území Európskej Únie je na Slovensku potvrdený výskyt 3 druhov suchozemských rastlín a jednej dreviny. V zozname nepôvodných inváznych druhov vzbudzujúcich obavy Slovenskej republiky nájdeme ďalšie 4 druhy bylín a 3 druhy drevín. Pre ich negatívne vplyvy na pôvodne druhy, biotopy a krajinu je zakázaná ich držba, preprava, dovážanie, pestovanie, rozmnožovanie a obchodovanie s nimi, zároveň povinnosť vlastníka (užívateľa) vybrané druhy odstraňovať.
Na Kysuciach bolo doteraz zistených z uvedených zoznamov najmenej 8 druhov: boľševník obrovský, zlatobyľ kanadská, pohánkovec japonský, netýkavka žliazkatá, ambrózia palinolistá a dreviny – beztvarec krovitý, javorovec jaseňolistý a pajaseň žliazkatý. Z druhov neuvedených v týchto zoznamoch ale s inváznym potenciálom je to napríklad hviezdnik ročný, slnečnica hľuznatá (topinambur), roripovník východný, astra novobelgická, z drevín agát biely a sumach pálkovitý.
Naša Správa s učiteľmi a študentami odboru Technológia ochrany a tvorby životného prostredia Strednej odbornej školy Krásno nad Kysucou strávila májové štvrtky vytrhávaním vybraných druhov inváznych rastlín rastúcich v okolí cyklotrasy a brehových porastov rieky Bystrica. Zamerali sme sa na nepôvodnú zlatobyľ kanadskú (Solidago canadensis) a hviezdnik ročný (Erigeron annua). V čase našich stretnutí tieto druhy ešte nekvitli, preto sme uvítali pomoc dobrovoľnej strážkyne prírody a botaničky Evy Pietorovej, ktorá nielen študentom vysvetlila ako dané druhy rozoznajú, ale ich aj zaviedla do území európskeho významu NATURA 2000 – Starobystrické penovcové prameniská a Stredný tok Bystrice. Počas akcií sme zistili výskyt uvedených inváznych druhov jednotlivo alebo v skupinách najmä na zvyškoch návažok pri mostoch a v blízkosti zástavby. Rieka Bystrica nie je inváznymi druhmi zatiaľ výrazne zasiahnutá. Ich šírenie potláča taktiež kosenie okolia cyklotrasy.
Zoznam inváznych nepôvodných rastlín, ktoré robia najväčšie problémy na Slovensku, spolu s fotografiami a podrobnejšími informáciami nájdete na: Invázne druhy rastlín SR – Invázne druhy (sopsr.sk)
Text: Katarína Kyselová
Fotografie: Katarína Kyselová, Andrea Bačíková