Prinášame stručné zhrnutie letnej sezóny na našej Správe.
Ošetrenie chránených stromov
V júli boli ošetrené chránené stromy Brest U Papaji a Lipy U Beloni rastúce v katastri obce Makov. Na stromoch boli odstránené suché a poškodené konáre a vykonaná obvodová a výšková redukcia vetiev korún na zvýšenie stability. Odstránili sa zahnívajúce častí vetví. Na zvýšenie stability drevín sa skontrolovalo existujúce viazanie konárov a umiestnilo nové.
V osade Papaje má brest hrabolistý (Ulmus minor) odhadovaný vek 400 rokov a obvod kmeňa 676 cm. Patrí k najstarším v Strednej Európe. Odhadovaný vek dvoch chránených líp veľkolistých (Tilia platyphyllos) s obvodmi kmeňov 482 a 312 cm v osade Belone je 200-250 rokov.
Brest i lipy boli pôvodne vyhlásené ako chránené krajinné výtvory v 70. rokoch 20.storočia a prekategorizované na chránené stromy vyhláškou Krajského úradu v Žiline v roku 1996. Vzhľadom na ich vysoký vek, sú vhodnými objektmi na vedecké výskumy genetických vlastností vo vzťahu k imunite a odolnosti organizmu odolávať abiotickým a biotickým činiteľom. Tieto dreviny majú vysokú kultúrnu, ekologickú a krajinotvornú hodnotu vo vidieckej krajine. Na predĺženie života je potrebné ich opakovane ošetrovať.
Invázne rastliny
Leto je vhodné na potlačenie výskytu a šírenia nepôvodných inváznych druhov rastlín. Už niekoľko rokov sa v tomto období zameriavame predovšetkým na boľševník obrovský (Heracleum mantegazzianum).
Táto, pôvodom z oblasti Kaukazu, invázna rastlina bola zistená na ôsmich lokalitách v územnej pôsobnosti CHKO Kysuce. Najviac postihnutá bola lokalita Harvelka, kde rástlo 70 jedincov. Pri manipulácii s rastlinou je potrebné byť opatrný, pretože v kombinácii jej šťavy a UV žiarenia vznikajú na koži pľuzgiere. Preto sa neodporúča dotýkať sa jej holými rukami. Nie je však nutné odstrániť celú rastlinu, iba okolíky s nedozretými semenami. Pri odstraňovaní boľševníka nám pomáhali aj dobrovoľní strážcovia prírody.
Zoológia a botanika
V letných mesiacoch sme realizovali čiastočné manažmentové opatrenia na troch rašeliniskách a zmapovali desiatky hektárov lúk a nelesných biotopov. Výsledkom niekoľkoročného manažmentu – kombinácie pastvy a kosenia, na jedinej lokalite na Kysuciach so záznamom výskytu pokruta jesenného (Spiranthes spiralis) bolo tohtoročné zistenie rekordného počtu 31 exemplárov druhu.
V botanických záznamoch pribudli údaje o chránených druhoch – orchidei bieloprste belavom (Pseudorchis albida) a graciole lekárskej (Gratiola officinalis) z čeľade skorocelovité.
Zoologické zápisy majú chránené druhy motýľov modráčik čiernoškvrnný (Maculinea arion) a spriadač kostihojový (Euplagia quadripunctaria), šidlo klinovka čiernonohá (Onychogomphus forcipatus) a kôrovec rak riečny (Astacus astacus).
Do poznania rozšírenia mloka karpatského (Triturus montandoni ) na Kysuciach pribudli ďalšie dve reprodukčné lokality.
Počas letnej sezóny pokračoval monitoring hniezdenia orla skalného (Aquila chrysaetos) a bocianov bielych (Ciconia ciconia), pri ktorých nasledoval koncom leta začiatok migrácie na zimoviská v Afrike.
Je výborné, že pribudol nový záznam výskytu mačky divej a sledovaná bobria rodinka sa rozrástla o štyri mláďatá.
Záchrana chránených zvierat
Jar a leto boli tiež obdobia s najväčším počtom výjazdov k záchrane zranených živočíchov. Pri poskytnutí pomoci divo žijúcim chráneným zvieratám v našej štatistike vedú druhy vtákov viazané na ľudské sídla: dážďovníky obyčajné (Apus apus) a bociany biele.
Vysoké letné teploty spôsobili, že niektoré, pre lietanie ešte nedostatočne pripravené a prehriate mláďatá dážďovníkov vyskočili z hniezd. Pri dospelých jedincoch išlo o rôzne zdravotné príčiny, pre ktoré samé nedokázali zo zeme vzlietnuť. Pri uvedenom druhu však naši pracovníci boli v záchrane najúspešnejší: z celkového počtu 16 zachraňovaných jedincov, iba dvaja uhynuli.
V hniezdnej sezóne bocianov bielych bolo realizovaných 6 výjazdov k bocianom, z toho boli 4 úhyny na elektrickom vedení. Aj napriek stratám na populácii, tento rok bola hniezdna sezóna bocianov bielych na Kysuciach pomerne úspešná: obsadené boli i hniezda na podložkách v Staškove a Svrčinovci. V Čadci pribudlo nové hniezdo, vystavané bocianím párom. Hniezdne páry spolu v okresoch Čadca a Kysucké Nové Mesto vyviedli 14 mláďat.
Podľa našich pozorovaní, pri vtákoch, je popri zásahu elektrickým prúdom najčastejšou príčinou úmrtia náraz do skla. Dôležitá je skorá pomoc po náraze. Poraneného jedinca je potrebné ponechať v tichu a tme. Vhodné je uložiť ho do papierovej krabice vystlanej papierovými obrúskami a dierkami pre prístup vzduchu. Keď sa vták spamätá, je možné ho vypustiť na slobodu. Najosvedčenejšou prevenciou proti nárazom vtákov do skla je jeho celoplošné polepenie.
Environmentálna výchova
Počas letných prázdnin naša Správa pripravila pre deti druhý krát prírodovedné dielne, ktorých sa zúčastnilo celkovo 20 detí. Viaceré z nich navštevovali dielne opakovane a aj v sprievode rodičov.
Deti počas dielní mali možnosť pozorovať výchovu mladých bocianov na hniezde v Rakovej a navštíviť farmu, kde chovajú kone. V lokalite prírodnej pamiatky Megoňky spoznávali horniny a minerály a poniektorí tu prvý krát videli mäsožravú rastlinu rosičku okrúhlolistú.
Cestou na Biely Kríž sme venovali pozornosť príprave pre pobyt v prírode. Na Bielom Kríži sme spolu s rodičmi Miškou a Ivanom vytrhali, pôvodom zo Severnej Ameriky, inváznu lupinu mnoholistú (Lupinus polyphyllus) známu ako “vlčí bôb”, ktorá sa v lokalite úspešne šíri.
Posledný júlový štvrtok bol o vodnom ekosystéme Vojtovských prameňov, kde si deti mohli vyrobiť jednoduchý atlas oblakov a modelovať z hliny.
Dielne sme ukončili augustovou návštevou rehabilitačnej stanice pri NP Malá Fatra, kde nás privítala kolegyňa Mirka. Zotavujúceho sa zvieracieho pacienta sme sa snažili nerušiť a zamerali sme sa na ponúkané envirovýchovné aktivity pre detských návštevníkov. Niektoré z nich možno realizujeme aj u nás v exteriéri Správy.
Na záver …
Pre prírodu a krajinu chránenej krajinnej oblasti Kysuce je však podstatné, že začíname pripravovať dokumentáciu Programu starostlivosti o CHKO Kysuce. Oznam o programe zo dňa 1.7.2024 odštartoval proces, ktorý je dôležitý pre definovanie rámca starostlivosti o toto veľkoplošné chránené územie.
Text a fotografie: Správa CHKO Kysuce